English-speaking world

April 16, 2016

WASHINGTON'S HEADQUARTERS

In 1933, the first National Historic Park in America was established in Morristown. It anchors the New Jersey section of the Crossroads of the American Revolution. Revolutionary War encampment site of 12,000 plus Continental Army soldiers. The park also maintains a museum & library collection related to the encampments & George Washington, as well as items relating to pre- and post-Revolutionary America.


The Ford Mansion, located in the Morristown National Historic Park, served as home to General nad Mrs. George Washington from December  1779 to June 1780 during the Revolutionary War. This large Georgian style home was built in the early 1770's. Today the house is furnished to reflect how it might have appeared during Washington's stay. 

Received from my penpal Michele in New Jersey
Travels with postcards around...

4 comments:

 1. Jaka ciekawa i oryginalna pocztówka. Będąc w New Jersey napewno wybrałabym się zwiedzić ten park oraz muzeum i bibliotekę, które się w nim znajdują.

  ReplyDelete
 2. Jak tak myślę, to stwierdzam, że chciałabym zobaczyć takie miejsce na żywo. Wydaje się być interesujące, a biblioteka brzmi najbardziej kusząco ;)

  ReplyDelete
 3. Zdecydowanie biblioteka przyciągnęłaby mnie to tego miejsca! :) Choć niekoniecznie zimą :D

  ReplyDelete
 4. New Jersey nie kojarzy mi się ze śniegiem, chociaż nieraz media donoszą o wielkich śnieżycach w tym rejonie. niemniej jednak myślę, że gdybym zawitała do tego miejsca to z pewnością zajrzałabym i do biblioteki i do parku.

  ReplyDelete