English-speaking world

April 27, 2016

BERKELEY

Berkeley is a city with a small population and a big reputation. It was named for Bishop George Berkeley and inspired by poetry specifically his allusions to ancient Greece, the original model for the University of California as envisioned by its founders. The University of California was formally founded in 1869, in Oakland, and moved to its current Berkeley location in 1873.

University of California campus in foreground, City of Berkeley

The town of Berkeley was incorporated in 1878, and Berkeley became an official city in 1909. And so Berkeley was, from the beginning, a college town, with all the amenities and spirit of innovation and exploration that influence a great place of learning.

Postcrossing Postcard US-1404774 received from Jillian
Travels with postcards around...

3 comments:

  1. tak się właśnie zastanawiałam z czym kojarzy mi się ta nazwa i już wiem - z uniwersytetem i kilkoma eksperymentami, które tam przeprowadzano. sama pocztówka bardzo ciekawa :)

    ReplyDelete
  2. Takie pocztówki mają duszę. Bardzo ciekawa :)

    ReplyDelete
  3. No tak, uniwersytet! Wiedziałam, że ta nazwa z czymś mi się kojarzy. Chyba nawet w jakimś filmie/serialu lub książce była mowa o tej uczelni :) Co do pocztówki to niestety zupełnie nie w moim guście, ale z drugiej strony to kartka z historią.

    ReplyDelete